בנק זרע ומרכז פוריות

 
 
שירותי מרכז הפוריות לכלבים ולחתולים כוללים:
  • הערכת מועד ההרבעה האופטימלי לנקבה על פי מועד תחילת הייחום, משטחים וגינליים ובדיקות דם הורמונליות
  • הערכת איכות הזרע בזכר - כמות, אחוז תאי זרע חיים, מורפולוגיה
  • אבחון סיבות לאי-פוריות בנקבה: אי-זיהוי מועד ההרבעה המדוייק, זיהומים במערכת המין, בעיות אנטומיות
  • אבחון אי-פוריות בזכר עקב איכות זרע נמוכה, זיהומים במערכת המין
  • סיוע בהרבעה טבעית לכלבים
  • הזרעות - הכנסת זרע הזכר ישירות למערכת המין בנקבה, במקרים בהם לא מתאפשרת הרבעה טבעית ולצורך שיפור סיכויי ההתעברות
  • הקפאות זרע - לשימור זרע למשך עשרות שנים והלפריה עתידית
 
 
מרכז פוריות לכלבים
 
 
 
 
 
 
זה זמן רב בעולם, וכיום גם בנחלת החי, ישנה אפשרות להקפיא זרע של כלבים, כך שיהיה ניתן להשתמש בו בעתיד ללא הגבלה של זמן או לשלוח את הזרע של אותו זכר מבוקש לכל מקום בעולם.

מתי כדאי להקפיא זרע?

ההקפאה טוב שתיעשה כשהכלב עדיין צעיר - מומלץ להקפיא עד גיל 5 לגזעים הגדולים והענקיים ועד גיל 6-7 בגזעים הזעירים יותר והבינוניים. בכל מקרה, ככל שההקפאה נעשית מוקדם יותר, התוצאות טובות יותר וזאת מכיוון שאיכות הזרע יורדת עם השנים.
 
 
אבחון היריון כלבה באולטרסאונד
 
 
 
 

כיצד נמדדת איכות זרע הכלב?

איכות מספקת של זרע קפוא נמדדת על ידי הערכתו לאחר ההפשרה, התנועה קדימה של תאי הזרע יהיו לפחות ב-70% מהם כשהאיכות טובה. מרגע ההפשרה ניתן להשתמש בזרע תוך זמן קצר ביותר, 24 שעות, כשמומלץ שימוש תוך שעות ספורות. עוד נקודות קריטיות להצלחת התהליך של ההזרעה המלאכותית עם זרע מוקפא הן דיוק במוניטורינג של הביוץ והטכניקה עצמה.

איך עובד תהליך הקפאת זרע?
הזרע הקפוא נשמר במיכלים של חנקן נוזלי בטמפרטורה של 196- מעלות צלזיוס, ומשומר עם אקסטנדורים השומרים על איכותו לאורך השנים. לפני השימוש הזרע עובר תהליך הפשרה, גם כן בעזרת אקסטנדורים מיוחדים, מגיע לטמפרטורה הנכונה- 35 מעלות ומוחדר באמצעות אנדוסקופ ישירות לרחם ולא לוגינה, כמו שניתן לעשות בזרע טרי או מצונן. כמו כן בזרע הקפוא נשתמש רק בפרקציה השנייה של זירמת הזכר – דהיינו הפרקציה העשירה בתאי זרע, ללא שימוש בפרקציות שמקורן בפרוסטטה (בלוטת הערמונית).

בעבר הטכניקה דרשה פעולה פולשנית כירורגית (פתיחת בטן) בכדי לשים את הזרע ישירות ברחם, אך כיום החדרת הזרע נעשית באמצעות אנדוסקופ (סיב אופטי). ניתן לראות בעזרת המוניטור והסיבים האופטיים את ההגעה ל-cervix (צוואר הרחם) ובאמצעות קטטר בקוטר של 2 מ"מ, דרך תעלת עבודה המורכבת על האנדוסקופ, להזרים את הזרע ישירות לרחם.
 
זרע מצונן הוא זרע טרי שקורר לטמפרטורה של 5 מעלות, או זרע קפוא שהופשר וקורר לטמפרטורה של 5 מעלות. שימוש בזרע מצונן מאפשר לנו לשלוח את הזרע לכל מקום בארץ או בחו"ל עם 85% הצלחה בהשגת היריון, במידה שההזרעה נעשית תוך 48 שעות מרגע ההגעה - למרות שישנם אקסטנדורים שיכולים לשמור את הזרע עד 5 ימים. יתרונות נוספים הם שאין צורך להביא את הנקבה לזכר ולטלטל אותה ממקום למקום, וכן מניעה של מעבר מחלות בזמן ההזדווגות.

הזרע המצונן נשמר ב-5 מעלות צלזיוס ונבדק היטב להערכת איכותו לפני הלקיחה, המהילה והשליחה.

הזרע מונח בקשיות מיוחדות בקופסת פוליאסטר עם קרח יבש, שם נרשמים פרטי הכלב, כמות הזרע ואיכותו. הזרע נשלח בדואר אקספרס תוך 24 שעות לכל אירופה, או תוך 48 שעות למקומות מרוחקים יותר, ישירות לשימוש הקולגות, שיביאו את הזרע לטמפרטורה הרצויה (35 מעלות צלזיוס) באיטיות ויזריעו את הכלבה בהזרעה וגינלית.
 
 
הקפאת זרע בכלבים