הרבעת כלבים -טכניקות הרבעה

 
 
יש 3 שיטות לתזמון הרבעת כלבה:
  1. הרבעת כלבים לסירוגין יום כן יום לא לאורך כל תקופת הייחום. נעשה לרוב כשהזכר והנקבה גרים באותו בית, בבע"ח צעירים וללא בעיות פוריות ידועות. מפגישים בין הזכר לנקבה כשהם מוחזקים ברצועה החל מיום 5 לתחילת הדימום על מנת לזהות את תחילת הייחום (אסטרוס), ואם יש התנהגות אסטרוס (קבלת הזכר- עמידה בנוכחות זכר, הרמת הזנב)- יש להסיר את הרצועה ולאפשר הזדווגות טבעית.
  2. קביעת מועד הביוץ המשוער וקיום שתי הרבעות 2-4 ימים לאחר הביוץ המשוער
  3. קביעת מועד הביוץ המדויק וקיום הרבעה אחת, יומיים לאחר הביוץ. קביעת המועד המדויק נעשית במשולב על ידי אופי התאים במשטחים ואגינליים ורמות הורמון הפרוגסטרון בדם. נשתמש בטכניקה זו כשעלות הרבעות חוזרות גבוהה מעלות בדיקות רמות פרוגסטרון בדם, כשיש בעיות פוריות או בעיות אנטומיות במבנה הוגינה, או כשהזכר מבוקש מאוד ונדרשות מינימום הזרעות. נעשה בדרך כלל בהזרעה מלאכותית.
 
הרבעת כלבים - הזרעה מלאכותית:
בבע"ח שלא יכולים להזדווג באופן טבעי, למשל גזעים מסוימים בעלי אגן צר, כמו English bulldog, או כלבות עם מבנה ואגינלי לא תקין. כמו כן כלבות שלא מוכנות לקבל זכר מסיבות התנהגותיות (חרדה), למרות ייחום וביוץ תקינים.
הזרעה מלאכותית נעשית בזרע טרי, מצונן או קפוא.

זרע טרי:

הצלחת הזרעה מלאכותית בזרע טרי תלויה ב 3 גורמים:
1. איכות הזרע (מעל 150 מליון תאי זרע, תנועתיות קדימה ומורפולוגיה תקינה),
2. תזמון ההזרעה
3. הכנסת הזרע למקום הנכון
 
 
הרבעה
 
 
 
 
אין להזריע כלבה ללא הערכת איכות הזרע- הזרעה בזרע שאיננו באיכות מספקת תמנע אופציית הזרעה בזרע מזכר אחר בייחום הנוכחי, והזרעה בזרע נגוע בזיהום חיידקי עלולה לפגוע בפוריות העתידית של הנקבה.
זרע מצונן:
בשימוש במקרים שיש להזריע נקבה בזרע של זכר שנמצא במקום מרוחק. הצלחה תלויה, מלבד ב 3 הגורמים שצוינו לגבי זרע טרי, גם בטכניקת שימור הזרע ובזמן שעובר מהאיסוף עד ההזרעה.
 
זרע קפוא:
מאפשר הזרעת נקבה בזרע זכרים מכל העולם, שימור זרע זכרים לזמן ארוך-עד למועד ההזרעה המתאים הכרחי להרבעת כלבים, והארכה מלאכותית של זמן הפוריות בזכר בעל גנים טובים, על ידי שימור זרעו הרבה לאחר ששנות הפריון שלו עברו.
הזרעה מלאכותית יכולה להיעשות בשני אתרים:
1. לתוך הואגינה, לפני צוואר הרחם, בעזרת קשית הזרעה.,
2. לתוך הרחם ישירות, על ידי שימוש באנדוסקופ (סיב אופטי).
 
 
הזרעה